صبر زرد (آلوئه ورا)

نام علمی :Aloe vera

طبیعت گیاه : گرم وخشک

از نظرفقهی :

- الکافی عن محمدبن یحیی،عن احمد بن محمد بن عیسی،عن ابن محبوب،عن رجال قال: دخل رجل علی ابی عبدالله علیه السلام و هو یشتکی عینه، فقال له: این انت عن هذه الاجزاءالثلاثه: الصبروالکافور والمر؟ ففعل الرجل ذلک، فذهب عنه.

ترجمه: مردی بر امام صادق علیه السلام وارد شد و از چشمش شکایت کرد. پس حضرت به او فرمودند: چگونه از این اجزا سه گانه صبر و کافور و مر استفاده نمی کنی؟ پس آن مرد آنها را بکار برد و بیماریش خوب شد.

(توضیح: این گیاه بصورت سرمه استفاده شده است.)

خواص گیاه:

گیاهی است از تیره لاله بهترین نوع آن است که از کشورهای عربی می آورند. گیاهی که صمغ را از آن می گیرند.

داخل برگ این درخت متخلخل است و مملو از ماده لزج بسیار تلخی است که همان صبر است. از برگهای گوشتی این گیاه به وسیله دستگاههای مخصوص و یا قراردادن قطعات برگ آنها در آب جوش صمغ استخراج می کنند و به مصرف داروئی می رسانند.

صبر هم به صورت خوراکی و هم به صورت داروهای ضمادی مصرف می شود. امّا افرادی که ناراحتی شدید گوارشی مانند زخم معده دارند یا افرادی مبتلا به بواسیر و افراد مبتلا به تصلب شرایین یا فشارخون و یا افرادی که زیاد گرم مزاج و پرخون هستند بهتر است با احتیاط و یا آن را با دو برابرش صمغ عربی مخلوط کرده و در حال خالی بودن معده مصرف کنند.

طعمش تلخ، مسهلی است قوی برای اخراج اخلاط مختلف بدن به طوریکه از اقاصی(عمق) بدن می تواند مواد زائد را جذب و دفع کند. این دارو مقوی بینایی و تقویت کننده حواس اصلی پنجگانه، معالجه کننده  مالیخولیا و بیشتر امراض دماغی است و جهت معالجه  بیماری های مغزی آن را با مصطکی می خورند  و جهت معالجه سینه و نفس تنگی و مفاصل آن را با آب خنک می خورند و برای معالجه امراض رطوبی گوارشی آن را با گلبرگ گل سرخ و مصطکی می خورند.

این دارو کشنده کرم امعاء و سایر انگلهای گوارشی بوده و مقدار خوراک آن چهار تا پنج گرم است. لازم به تذکر است که مقدار4گرم از این دارو را در یک نوبت نمی توان خورد مگر در موارد استثنایی مانند استسقاء دیرعلاج و در موارد عادی مقدار خوراک صبر در هر نوبت یک گرم است و چهار گرم را در چهار نوبت باید خورد.

در سکته مغزی ابتدا نیم گرم آن را تجویز می کنند و در صورت نبودن اسهال شدید نیم گرم دیگر تجویز می شود.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

بازگشت به بالا