آب و هوای فصل بهار 1


 

خداوند متعال وضعیت ماه، خورشید و زمین را طوری قرار داده که با تغییر آب و هوا بدن انسان هم تغییر میکند؛ بنابراین اثری که ماه روی زمین می گذارد باید مورد توجه قرار بگیرد. همان اثری که روی جذر و مد دریاها ایجاد می شود در بدن انسان هم ایجاد خواهد شد، بنابراین ما باید توجه داشته باشیم که رفتارها، غذاها و کارهایی که برای سلامتی بدن انجام می دهیم در روزها و فصلها با هم متفاوت است. در فصل بهار هوا به سمت تر و گرمی می رود و چون خون مزاجش گرم و تر است با بدن انسان تناسب دارد در نتیجه خون سازی بیشتری صورت می گیرد و چون معصومین ما فرموده اند که هوا است که خون را میسازد و دانشمندان مانند بوعلی سینا انواع بادها و اثرات هوا را روی بدن انسان مطالعه کرده اند، اگر هوا آلوده شود در حقیقت عفونت بیشتر گسترش می یابد و مزاج انسان تغییر می کند. به طور مثال اگر هوا یکدفعه گرم یا سرد شود ممکن است سودا در بدن گرمی و خشکی شدید ایجاد کند و به مفاصل و قلب که سلطان بدن است و ریه ها اثر بگذارد.

اکنون به تدابیر اسلام می پردازیم که چه بیان کرده است که انسان در هر فصل و ماهی باید اجرا کند.

ماه فروردین (تقویم نجومی ماه آزار): در این ماه که مصادف با ماه شمسی است در آن شب و روز زمین نرم می شود و استیلای بلغم از بین میرود و خون به هیجان می آید، بنابراین از غذاها گوشت های لطیف، تخم مرغ، شربت رقیق و شراب حلال باید استفاده کرد. از خوردن سیر و پیاز باید پرهیز کرد. خون گیری از رگ و حجامت پسندیده است. برخی از مصلحات استفاده می شود.

ماه اردیبهشت (تقویم نجومی ماه نیسان): روزها بلند می شود و مزاج انسان نیرومند می گردد و بادهای شرقی می وزند. در این ماه خوردن کباب ها و گوشت های شکار خوب است که معمولا با سرکه به عمل می آورند. عمل حجامت و ماساژ با روغن ها و بوییدن گلها و عطر و گلاب پسندیده است و خوردن آب صبحگاهی صلاح نیست.

ماه خرداد (تقویم نجومی ماه ایار): بادها در این ماه صاف و لطیف می شود. در این ماه از خوردن غذاهای شور و گوشت های سنگین مانند گاو و لبنیات باید خودداری کرد. استحمام در اول روز خوب است، فعالیت زیاد با گرسنگی خوب نیست و بهتر است قبل از فعالیت کمی غذا خورد.

 در این سه ماهی که برای فصل بهار است گفته شده که باید غلبه خون را کاهش داد. آمار سکته ها توسط پزشکان و تدفین اجساد به مقدار زیادی گزارش شده است. شما می توانید این آمار را در مراکزی که ثبت می کنند بگیرید. این خون که در بدن انسان غلبه می کند باید به گونه ای از بدن خارج شود. بدن انسان مانند یک سیستم مدار بسته است. دانشمندان، فیزیک دانان و مهندسین  می گویند تمام مدارهای بسته نیاز به یک فیلتر دارند. بنابراین بدن انسان هم نیاز به خروج مواد دارد. مرکزی که بتواند خون را خارج کند بین دو کتف است. در آنجا عروق لنفاوی که مرکز درناژ(خروج، جمع آوری و تصفیه) هستند از طریق کانال توراسیک که اطراف مهره ها تا بالا می آید در اینجا ریخته و سپس به قنات صدری می ریزند به داخل ورید ساب کلاوین زیرترقوه. اگر در اینجا بادکش صورت بگیرد سبب می شود که این مواد مضر (شامل چربی ها و قند) به سر بیاید. وقتی به سر آمد عملی صورت می گیرد به نام الحجامه(کاپینگ)در این صورت شما به راحتی می توانید با چندتا تیغ زدن کوچک مواد مضر را خارج کنید.  

دانشمندان که این کتاب ها (به مقالات و آثار cupping مراجعه کنید) را نوشتند به این موضوع اعتراف کرده اند که ما تعجب می کنیم که چه مواد مضری در بدن انسان است که انسان زنده مانده است. خب اگر اینها را در آزمایشگاه ها بررسی کنیم که خوشبختانه تا کنون مورد بررسی قرار گرفته و در کنگره های مختلف بیان کرده اند دیده اند که خون داخل حجامت با خون داخل ورید تفاوت دارد. به همین دلیل است که به استراح خون دادن را در این فصل تجویز کرده اند. معمولا بهار اسلامی چند روز قبل از فروردین شروع می شود از اواخر اسفند این پدیده ها صورت می گیرد و ما اگر نتوانیم به موقع خون را از بدن خارج کنیم فشار به قلب وارد می شود. مخصوصا کسانی که خطر تصلب شرایین دارند آمار سکته آنها بالا می رود. ولی کسانی که حجامت می کنند بدنشان آمادگی پیدا می کند که از جدار عروق هم مقداری انرژی موادش را خارج و صرف بدن کند. تقریبا یک اثر جزئی که در روزه داری گذاشته میشود در عمل حجامت هم اتفاق می افتد. ورزش کردن مناسب در یک و دو ماه اول توصیه می شود. البته ورزش های سخت در ماه های آخر خوب نیست اما تغذیه های ذکر شده، تغذیه های لطیف است یعنی که در این ماه خون صالح تولید می شود و نباید غذاهای خیلی چرب و تند مصرف کرد بلکه باید غذاهای ملایم به بدن برسد. از طرفی نوشابه هایی که میخورند باید استاندارد باشند. در خصوص نوشابه های استاندارد و شراب حلالی که امام رضا علیه السلام  بیان کرده اند چه شرابی است و چه خواصی دارد به رساله ذهبیه باید مراجعه کرد. جای تعجب دارد که برخی از دوستان و همکاران در مورد کلمه حجامت حساسیت خاصی نشان می دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت کاپینگ تراپی و سایت cupping مراجه کنند تا مشاهده کنند که دنیا در این خصوص چقدر پژوهش و مطالعه کرده است. لزوما ما نباید صبر کنیم و ببینیم که شخصی در رشته های مختلف که در المپیک نفر اول شده است روی بدنش اثر بادکش و حجامت است و ما بگوییم که حجامت برای بدن مفید است. در حالی که ما مثلا در شنا باید نفر اول باشیم، ما باید از طب سنتی خودمان استفاده کنیم، ما باید در بحران و اپیدمی ها مثل همین بیماری هایی که در اثر نفوذ میکروب ها و ویروس ایجاد می شود به فکر تدابیر باشیم. لذا ما پیشنهاد می کنیم که تمام مردم کشور ما و مسلمین اول حجامت را که از آغاز خلقت انسان و مورد تایید پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بوده ادامه دهند. البته مسئولین تراز اول کشور ما روش های طب اسلامی را قبول دارند و هم به آن عمل می کنند، اما مردم چون آگاهی در این مورد ندارند شاید ابتدا مخالفت کنند ولی مانند رهبر انقلاب که بارها به طور مستقیم به اهمیت سبک زندگی اسلامی اشاره کرده اند و در حقیقت بزرگترین راهکارها را برای کشور ما دادند ما نباید آنها را فراموش کنیم. اگر بخواهیم سلامت باشیم باید خودمان را مطابق زمان و مکان سالم کنیم و از این روش که می تواند از کودک چهار ماهه حجامت نقره یعنی چین پشت گردن صورت بگیرد تا انسانی که می خواهد عمر طولانی داشته باشد. یکی از دلایل جوان ماندن و سلامت بودن حجامت است. حجامت معمولا یک نقطه نیست. بوعلی سینا تقریبا ده ها مورد حجامت را پیشنهاد کرده است. دوستان و همکاران ما در این مورد تحقیق کرده اند و مردم ما از این فیض برخواردار شده اند. من امیدوارم که مخصوصا الان فصل بهار است و عفونت در هوا ایجاد شده مردم بتوانند از این سنت الهی بهره بگیرند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

بازگشت به بالا