رگ گـیری (غَـمز)

معنی رگ گیری ( غَمز ) و تاریخچه آن :

غَمز، که اصطلاحاً رگ گیری خوانده می شود نوعی از حرکات اصلاحی است که ریشه در طب سنتی اسلامی ایرانی دارد و در لغت به معنی فشردن، فشردن با دست و مالش آمده است. شیخ الرئیس بوعلی سینا در فصل چهارم از کتاب قانون به کلّیات بحث غَمز پرداخته و توجه تخصصی به غَمز و ورزش کهنسالان داشته است. او در این فصل حدود 97 بار واژه غَمز را به کار برده است و کاربرد غَمز و وضعیت های فیزیکی آن را، به عنوان راهی برای تسکین درد، دفع مواد مضر از عضلات بدن و رفع خستگی بعد از فعالیت های بدنی مورد بحث قرار داده است. همچنین روش حرکات اصلاحی که توأم با غمز و رگ گیری می باشد و به تعریف امروزی آن را کایروپرکتیک و مانی پولاسیون می نامند، روشی است که ابداع کننده آن بوعلی سینا بوده است و در حال حاضر سالهاست که در دانشگاه های اروپا و آمریکا تدریس می شود و هم از این روش برای تسکین درد و رفع محدودیت های حرکتی در کلینیک های درمانی ( درمان با دست ) از آن بهره می برند.

تعریف رگ گیری ( غَمز ) :

رگ گیری عبارت است از یک سری حرکات و مانورهای موزون دستی و ترکیبی از روشهای متعدد فشار، ماساژ و حرکات اصلاحی ( مانی پولاسیون و کایروپرکتیک ) که از روی لباس صورت گرفته و به بافت های نرم و سخت بدن اعمال میشود.

تکنیک رگ گیری اثرات مستقیمی روی پوست ، اعصاب و مفاصل به شکل تسکین درد داشته و اساس آن بیشتر در نرم کردن عضلات، تاندون ها و بافت ها و در نهایت ایجاد حس آرامش، کاهش تورم ، بهبود درد و افزایش دامنه حرکتی است. همچنین رگ گیری در بهبود دردهای سیاتیک، کمر درد، دست درد، پادرد و سایر مشکلات حرکتی به ویژه برای کهنسالان مفید خواهد بود.

کابردهای تکنیکی رگ گیری:

تسکین دردهای عضلانی اسکلتی ( گردن درد دست درد پشت درد کمر درد پا درد )

دردهای سیاتیک قولنج های پشت

با روش:

رگ گیری و حرکات اصلاحی ( کایروپرکتیک) در مطب دکتر آقارفیعی پزشک طب اسلامی انجام می گیرد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

بازگشت به بالا