در آلودگی هوا چه کنیم؟

از آنجا که مزاج ها تابع هوا می باشد و در حقیقت هوا نیز طبعش گرم و تر است، مهمترین هماهنگی را با خون و ساختن تمام اعضای بدن دارد.

در سرزمینی که هوا نباشد حیات نیست و به نقل از معصومین(علیهم السلام) همه چیز می گندد. هوا در شکل گیری گیاهان و کوه ها نقش عمده ای دارد. هرگاه در شهری به علل گوناگون: محصور بودن میان ارتفاعات، تولید گازهای سمی، نبودن درختان و گیاهان کافی، وجود ریز گردها و... هوا آلوده شود، حتما زندگی و ترکیبات خونی یعنی عامل حیات مختل می شود.

در چنین مواردی یا باید از آلودگی جلوگیری کرد یا بدن را اصلاح کرد. برای جلوگیری از آلودگی هوا گرایش به طبیعت اولین قدم است. درمناطقی که دارای درختان انبوه و پارکهای تفریحی بزرگ هستند، با افزایش تولید اکسیژن، تنفس بهتر و از تولید پلی سیتمی (غلظت خون)، غلبه سودا و خطر سکته جلو گیری می کند. کاشتن درخت بطور فراگیر در فصل پاییز و بهار از این خطر می کاهد.

تدبیر دیگر، جلوگیری از تولید گازها و عناصر سمی، اتومبیل ها، کارخانه ها، آلیاژ لاستیک ها و... می باشد. ساده ترین راه کاستن از سوخت اضافی در مواقع اسراف است، برای مثال می توان هنگام توقف اتومبیل ها در سر چهارراه ها، لحظات و دقایقی آن ها را خاموش کرد که جمع میلیونها ثانیه و دقیقه بسیار قابل توجه است. راه دیگر مکش هوا در مناطق بسیار آلوده است. در برخی از کشورها ابتدای میادین بزرگ وسایلی عظیم قرارداده اند، که هوا را تصفیه می کند. تنظیم سرعت وسایل نقلیه هم یکی از مهمترین تدابیری است که مسئولین ترافیک می توانند در این مورد یاری کننده باشند. کاستن سرعت برای ترس از تصادف، سبب ترافیک بیشتر می شود، درحالیکه با تنظیم دقیق تر و آموزش درست رانندگی بین خطوط مشکل ترافیک قابل حل است. متاسفانه گاهی پلیس بجای راهنمایی خودش سد راه می شود و راهبندان جاده ها با ساخت و ساز بیجا و بدی آسفالت یکی ازعلل مهم آلودگی هوا هستند و بدین ترتیب هوا بسیار آلوده می شود.

همانطور که بیان شد آلودگی خون اولین اثر آلودگی هواست. از دو طریق یکی اصلاح مزاج و دیگری دفع خون کثیف می توان بدن را سالم کرد. تغذیه های صاف کننده خون مانند: سکنجبین -آب میوه جات فصل -آب عسل –انار -آب زرشک -شاه توت –تمرهندی انواع مرکبات –سرکه –سیرترشی -تیلیت آبگوشت در فصول سرد –ماءالشعیرطبیعی -نخوردن سرخ کردنی وغذای جامد مانند فست فودها و... اثرمفیدی برای دفع سودا و غلظت خون دارد، البته در موارد سخت از رژیم 15روزه (آش آبغوره) می توان استفاده کرد که در اصلاح مزاج بسیار موثراست.

جهت بهبود فیزیکی و کاهش علائم کمبود اکسیژن مانند تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، تنگی نفس و...ساده ترین راه انجام حجامت است. زیرا هم از طریق بادکش و هم از طریق خونگیری مناسب، سودا و غلظت خون و گلبولهای فرسوده دفع می شوند و هم داروها و اقدامات دیگرموثرتر می افتد. این عمل نیکوی حجامت برای پیران و اطفال و زنان حامله پرخطر و بیماران قلبی و فشارخونی مفیدتراست، حتی عمل حجامت به عنوان پیشگیری نیز در فصول گرم و سردِ بد آب وهوایی و پیش از مسافرت ها صورت می گیرد، که تحمل سفر و فعالیت بعدی را ممکن می سازد. استفاده از بخورهای بازکننده مجاری تنفسی مثل اکالیپتوس و نعناء و... مفید است. از مجاورت با افراد سیگاری و قلیانی و محیط های محبوس باید خودداری کرد. ورزش در چنین محیط هایی مناسب نیست. از لبنیات مانند شیر(گاومیش) و کره گاوی در فصول سرد و کاسنی و شاهتره نیز می توان  درطول شبانه روز کمک گرفت.

به امید هوای پاک و سلامتی همه شما عزیزان...

دکتر احمد علی آقارفیعی

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

بازگشت به بالا