درمان آنفولانزا در طب اسلامی

 

مبحث زکام:

زکام التهاب سینوس هاست و دلیل آن نفوذ میکروب است که یک نوع از آن است. علائم آن گاهی بدون تب و گاهی با تهوع و دردهای بدن و حتی تشنج همراه است و گزارشاتی از مرگ و میر در سالهای اخیر به شکل فراگیر در کشورهایی مثل امریکا اتفاق افتاده است وهر چند سال به شکل اپیدمی جوامع را مبتلا می کند. شخصی به امام صادق(علیه السلام) از زکام شکایت کردند. حضرت فرمودند: صنعی است از صنع خدا و لشگری از نیروهای خدا که خداوند آنرا دربدن تو برانگیخته تا بوسیله آن از بیماریهای نهفته درامان باشی. برای درمان فرمودند: یک دانگ (چند گرم) سیاهدانه و به اندازه نصف آن کندش را کوبیده و استنشاق نمایید. اگر آنرا معالجه نکنید بهتراست که درآن منافع کثیراست (درصورتی که علائم بیماری حاد نبود صبرکنید دوره اش به پایان برسد.)

پیشگیری:

طبق این تعریف قوانینی برای پیشگیری از این بیماری نداریم یعنی رفتارها و سبک زندگی سالم، خود پیشگیری است و واکسن نمی تواند نقش زیادی داشته باشد بنابراین نباید هرینه های گزاف برای پیشگیری از آن انجام داد. لکن کسانی که مقاومت بدنشان پایین تراست مانند کودکان و کهنسالان درمقابل این بیماری آسیب پذیرترهستند.

رعایت دستورات پیشگیری برای تمام بیماریها:

استفاده از آب وهوای مناسب -حجامت از4ماهگی- تغذیه سالم- مصرف غذا به همراه مصلحات و مطابق با فصل -استفاده ازمرکبات و ویتامینC- مصرف شربت هلیله امام رضا برای پیشگیری از بیماریها- بوییدن نرگس و استفاده از داروهایی که طبع را متعادل می کند، از آسیب های شدید این بیماری که مانع فعالیت روزمزه و حتی مرگ می شود، جلوگیری می کند. بنابراین نباید پزشکان به محض مراجعه بیمار و قبل رعایت دستورات پیشگیری دست به درمان زده و آنتی بیوتیک تجویز کنند.

روش معصومین برای مقابله با این بیماری:

استراحت را در برنامه های اصلی شان قرارداده و در بسترمی ماندند، حتی در بستر وضو می گرفتند. علتش آنست که زمانیکه این بیماری حادث می شود یکی از مراکز اصلی که ویروس حمله می کند مغز است که سبب پرخونی مغز شده که به آن التهاب مننژ عروق مغز می گویند که برای بدن مفید است، بدلیل آنکه جریان خون مغز افزایش می یابد که سبب تصفویه خون و اکسیژن رسانی به مغز می شود.

به همین جهت امام صادق(علیه السلام) می فرماید:

4 چیز را درمان نکنید: زکام که پیشگیری می کند از جزام- جوش که پیشگیری می کند از برص- چشم درد که پیشگیری می کند از کوری- وسرفه که از فلج پیشگیری می کند.

وقتی شخصی استراحت می کند، جریان خون در کل بدن به نسبت مساوی حرکت می کند زمانیکه شخص پیاده روی(فعالیت) می کند جریان خون ازمغز به سمت پاها می آید و تصفیه خوبی صورت نمی گیرد و اگر در معرض سرما قرار گیرد انقباض عروق صورت گرفته که جریان خون را مختل می کند، در نتیجه مکانیسم این بیماری برای بدن مفید است.

درمان:

تهوع: مصرف اناربا پیه داخلش- سماق- بادکش درنواحی ازبدن که مانع تهوع می شود.

تب: مصرف بیشترمایعات-پاشویه-گل بنفشه و سیاهدانه

درد اندام: استفاده موضعی از روغن های بنفشه- سیاهدانه و زیتون

سرفه: شکرتیغال- عناب و ترنجبین

آبریزش: عسل در فصل سرما 3مرتبه صبح بلافاصله پس ازخواب- مصرف خیار در فصل گرما که علاوه برآن از سیاهدانه هم می توان به عنوان پیشگیری استفاده کرد.

اوایل برای پیشگیری و درمان از حجامت عام و سپس حجامت سر- و داروهای دیگری مثل بوخور اکالیپتوس و نعنا و در تنگی نفس ها می توان از قلیان نعنا استفاده کرد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

بازگشت به بالا