تهوع و استفراغ دوران بارداری

مشکلات گوارشی از شایعترین شکایات دوران بارداری است که در بیشتر موارد به صورت تهوع و استفراغ  بروز می کند و تقریبا 70-80% از زنان باردار آن را تجربه می کنند.

این عارضه معمولاً از هفته ی 4 تا 8 پس از قطع قاعدگی شروع شده و در اکثر موارد تا هفته 14 بارداری بهبود می یابد و تنها در 2% افراد تا پایان بارداری ادامه پیدا می کند، تهوع و استفراغ در اکثر موارد در حد خفیف و متوسط است که عارضه خاصی را ایجاد نمی کند، ولی به هر حال سبب از دست رفتن آرامش مادر می گردد.

تهوع و استفراغ ناشی از بارداری در برخی روز‌ها به حدی شدت می‌یابد که مادر باردار هر غذا یا خوراکی را که مصرف می‌کند، با استفراغ دفع می‌کند و به این ترتیب ماده خوراکی مفیدی برای جذب در بدن نگه نمی‌دارد. از آنجا که مادر و جنین رابطه‌ ای ناگسستنی وجدایی‌ناپذیر با یکدیگر دارند، تداوم و پیوستگی این عارضه علاوه بر آن ‌که سلامت مادر را به خطر می‌اندازد، ممکن است سلامت جنین را تحت تاثیر خود قرار دهد. به همین دلیل است که درمان و کنترل تهوع و استفراغ ناشی از بارداری بسیار اهمیت دارد.

--- آب میوه ترش و شیرین بخورید: درمانگران طب سنتی ایران نوشیدن آب میوه‌های ترش و شیرین را به طور همزمان روشی برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از بارداری می‌دانند. به این ترتیب که روزانه 2 لیوان صبح و عصر یک لیوان آب سیب ترش و آب سیب شیرین یا یک لیوان آب پرتقال شیرین و نارنگی ترش میل کنند. برای انتخاب میوه‌ها می ‌توانید از میوه‌های متناسب با فصل استفاده کنید. مثلا در فصل تابستان از آلبالو یا گیلاس و سیب در فصل زمستان از پرتقال یا نارنگی و انار استفاده کرد.

--- گوجه فرنگی برای برطرف کردن تهوع صبحگاهی در زنان باردار مفید است.

--- دم کرده پوست پرتقال اشتها را افزایش می دهد. باعث تقویت سیستم هاضمه شده و نفخ و حالت تهوع را از بین می برد. سیستم گردش خون را بهبود می بخشد. برای تهیه این دم کرده، حدود یک قاشق غذاخوری پوست خرد شده پرتقال را درون آب جوش بریزید و پس از 10 تا 15 دقیقه آن را میل کنید.

--- استفاده از زنجبیل برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از دوران بارداری بسیار موثر است، اما همواره در این زمینه تاکید شده که خانم‌های باردار از مصرف خودسرانه این گیاه دارویی در ایام بارداری پرهیز کنند. بنابراین برای پیشگیری و درمان تهوع و استفراغ ناشی از بارداری بویژه تهوع‌های صبحگاهی می توان با مشاوره با یک متخصص طب سنتی ماهر از خواص درمانی و مفید زنجبیل در این زمینه بهره‌مند شد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

بازگشت به بالا